Portugal, kwaliteit aan voedselschatten!
http://www.pluijmseetbarewereld.nl/aflevering-4-portugal-alentejo-rene-pluijm.php
Zoals ik riep in de opening van het programma: de steden vol van historie, de trotse mensen, het weidse landschap waarin alles groeit, de dieren overal om je heen, het sterk wisselende klimaat met bloedhete zomers, ijskoude winters en serieuze regenval zorgt voor een uitzonderlijke kwaliteit aan voedselschatten.In een paar dagen schiet alles aan mij voorbij. Stoere mannen sorteren vis vroeg in de ochtend in de kustplaats Sines, waar Vasco da Gama leefde en vertrok op zijn ontdekkingstochten. De ‘goodlooking’ bakker die wij ’s nachts bezochten en die met veel trots zijn familiebedrijf runt (‘brood zit in mijn bloed’).
De oude wijnranken waar Paulo mij doorheen leidde. En waarna wij zijn wijn proefden: gelagerd in kleistenen potten (robijnrood, complex, mineraal, rijpe bessen, vanille, viooltjes, 40 euro per fles). Kruidenman Antonio José Conceiçao Remalho, met zijn gezond bruine kop, laat smaken in mijn mond exploderen. De miezerende regen deert mij niet. De dames die 9000 kaasjes per dag maken van de allerfijnste kwaliteit, ik zoen de oude vrouw met het getaande gelaat. De boerderij waar ik serieuze les krijg in de ecologie van Alentejo terwijl we praten over kurk en de eikeltjes van deze boom proeven. Overal staan de voor ecologische balans zeer belangrijke kurkbomen.En dit is de zeer beknopte versie van mijn belevenissen! Geloof me: ruil de stranden van de -overigens ook niet verkeerde- Algarve eens in voor deze weidse streek die daar net boven ligt en laat je verrassen en betoveren. Niet alléén door eten & drinken maar ook door de mensen, de architectuur en de cultuur. En de lege stranden!De keuken van Alentejo kun je vergelijken met de ‘Cuccina Povere’ in Italie.
In ‘Armeluiskeuken’ waarvan ik zoveel hou vanwege de eenvoud staat brood centraal;
Broodsoep, broodsalade, ‘migas’, toast etc etc, wat doen ze hier niet met brood?!
Makreel is en naar mijn mening zeer onderschatte vis, spotgoedkoop, op heel veel manieren te bereiden en zo lekker!
Het is steeds weer een uitdaging om een vertaling te maken, en alle ingredienten uit een regio in een gerecht te verwerken, maar ik ga er vanuit dat het aardig is gelukt. Ik besloot een vrij neutrale bouillon te maken met een ‘knallende kruidenkick’, waarin ik makreel combineer met prachtig spek van het Ibericovarken.
Kardoen is een vergeten groente, een distelachtige plant, ietsje bitter met de smaak van bleekselderij en artisjok.
Dit gerecht lijkt moeilijker dan het is, en de bouillon en kruidenkick kan je ruim van tevoren maken en vrij lang bewaren.
En uiteraard geserveerd in…..brood! Kijk snel op de pagina gerechten.
Restaurants in onze omgeving – Restaurantes nesta área – Restaurants in this area
Tasca do Montinho Alcôrrego R. do Comércio 6 00351 24241254
Restaurante A Taberna do Paulo R. 1º de Maio 28 Alcôrrego
Os Cucos Mata Municipal de Vila Viçosa 00351 268980806
Restauracao Ementa Praça da República 2, 7160-207 Vila Viçosa 00351268980256
Herdade das Servas Estrada Nacional n.º 4 Km 136.4, 7100-600 São Bento do Ameixial 00351 268098080 ( also wine tasting )
Taberna da Vila Largo 25 de Abril, Cabeço de Vide 00351919656079
Restaurante Segredo d’Alecrim, Fronteira 7460-109 Largo Mal, Carmona 21
00351 245609132
Herdade da Cortesia, Hotel Restaurante 7480-102 Avis 00351 242410130
Bifanas Estgremoz, Rossio Marques, De Pombal no.62 00351 268334441
Restaurante Margarida CPG Arau, Cano (Café Rest. Planicie), Largo do Rossia 59,
7470-078 Cano 00351 268549226
Restaurante Pinheiro Largo da Praça de touros, Almeirim 00351 243 592 052
Zeer bekend om sopa da Pedra – very famous for Sopa da Pedra- muito famosa pela sopa da pedra
Het zijn restaurants die wij meerdere keren hebben bezocht en heerlijk eten serveerden
wel aanbevolen om te reserveren. Eet ze.
São restaurantes que visitámos várias vezes e servem comida deliciosa
é recomendável fazer reserva. Coma-os.
These are restaurants that we have visited several times and serve delicious food.
reservation is recommended. Eat them.
Reistips Portugal
Alentejo is een geweldig alternatief voor de drukbezochte Algarve als vakantiebestemming. Zeker als je een liefhebber bent van het wat meer authentieke Portugal, geschiedenis en cultuur, en de volle stranden een beetje wilt mijden. Meer informatie vind je op www.visitalentejo.com.
De gastheer van René tijdens deze uitzending is Antonio Nobre, een chefkok met een indrukwekkende staat van dienst. Hij heeft boeken geschreven over de Portugese keuken en prijzen gewonnen bij onder meer de ‘Portugese Gastronomy with Portwine Contest’. Antonio is chefkok van hotel M’Ar de Ar in Evora.
Rene bezocht onder meer de Herdade do Freixo Meio, een organische boerderij waar van alles gebeurt en wordt geteeld. Wij hadden onze focus speciaal op de –voor Alentejo zo karakteristieke- kurkbomen, maar er is nog veel meer: biologische veeteelt, er worden groenten verbouwd etcetera. En dat alles op authentieke wijze!
Heel bijzonder was de wijnboerderij van Vinho de Talha. Deze wijn wordt nog geproduceerd zoals de Romeinen dat ook deden, in aardewerk kruiken! Je kunt de wijnmaker zelf ook bezoeken, en de pottenmakerijen zijn ook open voor publiek. Meer informatie vind je op http://www.vinhosdoalentejo.pt/
Voor een prachtig item over onze provincie Alentejo en lekker eten zie deze film: http://www.pluijmseetbarewereld.nl/aflevering-4-portugal-alentejo-rene-pluijm.php